پالس اکسی‌متر-pulse oximeter

پالس اكسی‌متری روشی قابل اعتماد برای به دست آوردن فشارخون

پالس اکسی‌متر-pulse oximeter

پالس اكسی‌متری روشی قابل اعتماد برای به دست آوردن فشارخون

پالس اکسی‌متری روشی سریع و آسان

پالس اکسی‌متری ابزاری است که معمولا برای اندازه‌گیری فشار خون مورد استفاده قرار نمی‌گرفت. اما به لطف تحقیقات دانشگاه بریتیش کلمبیا روشی سریع و آسان در دسترس همه قرار گرفت. این تحقیقات نشان داد فشار خون را می‌توان با اکسی‌متر انگشتی سنجید.

پالس را برای اندازه‌گیری ضربان قلب و میزان اکسیژن خون روی انگشت دست یا پا می‌بندند. طبق تحقیقات دانشگاه بریتیش، این دستگاه می‌تواند فشار خون طبیعی یا بالا را تا ۹۵ درصد با دقت تشخیص دهد.

در واقع با چند تغییر در پالس اکسی‌متر، در آینده می‌تواند به عنوان مانیتور BP عمل کند.

مرگ و میر ناشی از فشار خون

فشارخون بالا تنها در ایالات متحده، روزانه منجر به مرگ 1100 نفر می‌شود. بنابراین چک کردن منظم  فشار خون افراد در معرض خطر بسیار مهم است. اما مشکل اینجا است که روش‌های فعلی نظارت بر BP محدودیت‌های خود را دارند.

در حالی که استفاده از کاف بادی آسان است، اما دقت آن به قرارگیری درست روی بازو و مهارت ناظر بستگی دارد. یک روش بسیار دقیق اما تهاجمی، اندازه‌گیری فشار خون داخل شریانی است که پزشک را ملزم می‌کند تا یک سوزن را در شریان وارد کند.

پالس اکسی‌متر ابزاری قابل اعتماد

تیم تحقیقاتی دانشگاه بریتیش کلمبیا برای تجزیه و تحلیل خود، سوابق پالس اکسی‌متری 121 بیمار در بوستون و 219 بیمار در چین را مورد بررسی قرار داد. آن‌ها اطلاعات اکسی‌متر را از طریق یک برنامه ریاضی منحصربفرد اجرا کردند. و 9 علامت یا الگوی الکتریکی پیدا کردند که به طور قابل توجهی با فشار خون بالا مرتبط بود.

حضور مداوم این الگوها در داده‌های جمع‌آوری‌شده از دو کشور مختلف ثابت می‌کند که پالس اکسی‌متری ابزاری قابل اعتماد برای ارزیابی فشار خون بالا است.

زمانی که داده‌های الکتروکاردیوگرام را به داده‌های اکسی‌متر اضافه کردند، توانستند تشخیص فشار خون را بهبود ببخشند.

تشخیص به موقع بیماری قلبی

فشار خون بر حسب میلی‌متر جیوه (mmHg) اندازه‌گیری می‌شود. حد نرمال آن زیر 120/80 میلی‌متر جیوه است.

فشار خون رو به بالا (elevated blood pressure ) یا پیش فشار خون بالا (pre-hypertension ) بین 121/80 و 139/89 میلی‌متر جیوه است.

و عدد فشار خون بالا  140/90 میلی‌متر جیوه یا بالاتر است.

پیش فشار خون خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهد، بنابراین تشخیص زودهنگام برای درمان حیاتی است.

تولید یک پالس اکسی‌متری که فشار خون بسیار دقیقی را ارائه ‌کند، کاملاً امکان‌پذیر است. این امر به تشخیص سریع‌تر فشار خون و نجات جان انسان‌ها کمک می‌کند.

منبع : https://www.med.ubc.ca

منتشرشده در: 15/08/2022دسته بندی ها: Uncategorized @fa